ARTYKUŁYGORĄCY NEWSINNE

Niezwykłe spotkanie w miejscu pamięci

Wczoraj odbyło się dla 6 Mazowieckiej BOT szczególne spotkania. Dowódca brygady – płk Witold Bubak, spotkał się z Panią Zofią Pilecką, córką żołnierza wyklętego – rtm. Witolda Pileckiego.

Płk Witold Bubak – dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej spotkał się z panią Zofią Pilecką-Optułowicz. Okazją do spotkania była 73. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Główne obchody odbywały się, 25 maja w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. To właśnie tam, w miejscu śmierci rtm. Pileckiego płk Witold Bubak uczestniczył we Mszy św., złożył również kwiaty w miejscu śmierci patrona 6 MBOT. Rocznica stała się również okazją do spotkania z córką rtm. Pileckiego – panią Zofią Pilecką-Optułowicz. Pani Pilecka z rąk dowódcy 6 „Mazowieckiej” otrzymała replikę sztandaru Brygady, którego jest matką chrzestną, a także pamiątkową odznakę przekazaną przez dowódcę WOT, gen. dyw. Wiesława Kukułę.

W uroczystościach udział wzięli również żołnierze 61 i 65 batalionów lekkiej piechoty 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rtm. Witold Pilecki był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej a także więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz, do którego dostał się dobrowolnie. Na karę śmierci został skazany przez władze komunistyczne PRL po sfingowanym procesie. W 1990 roku wyrok został unieważniony, w 2006 r. rtm. Pilecki pośmiertnie otrzymał Order Orła Białego, natomiast po siedmiu latach został awansowany na stopień pułkownika.

Od 1 marca 2018 roku na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej nosi imię rtm. Witolda Pileckiego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *