184 pomysły na ochronę powietrza dofinansowane

Na Mazowszu powstaną ogrody deszczowe, zielone przystanki, stawy retencyjne, tężnie solankowe i stacje ładowania pojazdów elektrycznych. To tylko przykłady ze 184 samorządowych inwestycji związanych z ochroną powietrza i walką z suszą, które otrzymały wsparcie samorządu Mazowsza. Radni województwa zdecydowali o przekazaniu blisko 11 mln zł – 172 gminom. – Nasz program to inwestycja w przyszłość klimatyczną Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021 (MlWOPiM MAZOWSZE 2021) to autorski program wsparcia samorządu województwa skierowany do gmin wiejskich, miejskich i wiejsko-miejskich. Jego głównym zadaniem jest lepsza jakość powietrza i mikroklimatu na Mazowszu oraz zagęszczenie sieci stacji meteorologicznych w regionie.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik – Ochrona powietrza czy walka z suszą to dziś tematy równie ważne, jak nowe drogi czy systematyczne doposażanie placówek służby zdrowia. Jesteśmy w decydującym momencie jeśli chodzi o sprawy klimatu. Musimy zacząć działać w trosce o przyszłość pokoleń. Na Mazowszu mamy tego świadomość, dlatego m.in. już od kilku lat przy dużym zainteresowaniu samorządów prowadzimy nasz autorski program wsparcia skupiony na działaniach związanych z ochroną powierza oraz monitoringiem suszy. W tym roku pomożemy w realizacji 184 proekologicznych przedsięwzięć.

Wsparcie Mazowsza pomoże w realizacji 184 projektów zgłoszonych przez 172 mazowieckie gminy. Łącznie wartość dofinansowania samorządu Mazowsza do wszystkich projektów to blisko 11 mln zł.

To już trzecia edycja programu wsparcia, ale liczba zgłoszeń pokazuje, że wciąż jest wiele do zrobienia, co zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Zainteresowanie naszym programem, również w tym roku było bardzo duże. Do tego stopnia, że zdecydowaliśmy się utworzyć listę rezerwowych projektów, które otrzymają pomoc w przypadku pojawienia się oszczędności. Każdy kto złożył poprawny wniosek, otrzymał wsparcie na co najmniej jeden zgłoszony projekt.

Wśród zadań, które w tym roku mogą liczyć na wsparcie z budżetu województwa są działania związane z inwentaryzacją źródeł ciepła, kontrolą przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcjami edukacyjno-informacyjnymi oraz zakupem, montażem i uruchomieniem ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W sumie powstaną trzy stacje – w Celestynowie, Michałowicach i Nasielsku. Ponadto w ramach MlWOPiM MAZOWSZE 2021 pomoc otrzymają gminy, które zaproponowały przedsięwzięcia polegające na tworzeniu ogrodów deszczowych, takie miejsce powstanie m.in. w Mińsku Mazowieckim. Gminy, dzięki wsparciu Mazowsza będą tworzyć też stawy i niecki retencyjne oraz instalacje systemów retencjonowania wody deszczowej z dachów budynków użyteczności publicznej (szkół, urzędów, przychodni itp.). Wodę deszczową będą odzyskiwać np. przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Laskach (gm. Izabelin). Na liście dofinasowanych wniosków są także projekty związane z tworzeniem nowych i rewitalizacją istniejących terenów zieleni.

 

Lista projektów ze wsparciem w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu

 1. Sierpc UG sierpecki 26 000,00 zł

„Wykonanie inwentaryzacji źródeł ciepła na terenie Gminy Sierpc”

 1. Brudzeń Duży UG płocki 3 751,00 zł

Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej na terenie gminy Brudzeń Duży.

 1. Płock UM płocki 200 000,00 zł

Zielone płuca dla Płocka – nasadzenia w 2021 r. na rzecz bioróżnorodności i klimatu

 1. Gostynin UG gostyniński 148 738,00 zł

Budowa instalacji retencyjnej wód opadowych przy Szkole Podstawowej w Sierakówku

 1. Zawidz UG sierpecki 30 221,00 zł

Inwentaryzacja źródeł ciepła na terenie Gminy Zawidz

 1. Słupno UG płocki 6 760,00 zł

„Razem dla czystego powietrza”

 1. Wyszogród UGiM płocki 10 000,00 zł

Inwentaryzacja indywidulanych źródeł ciepła na terenie Gminy i Miasta Wyszogród

 1. Radzanowo UG Płocki 30 000,00 zł

Utworzenie terenów zieleni sprzyjających poprawie warunków mikroklimatycznych na terenie Gminy Radzanowo

 1. Rościszewo UG sierpecki 4 858,00 zł

Zakup systemu pomiaru jakości powietrza w oparciu o czujniki laserowe wraz z wizualizacją dodatkową na zewnętrznym ekranie LED.

 1. Gostynin UM gostyniński 3 165,00 zł

Gostynin promotorem zdrowego powietrza

 1. Nowy Duninów UG płocki 25 085,00 zł

Rewitalizacja terenu zieleni przy Szkole Podstawowej w m. Nowy Duninów

 1. Stara Biała UG Płocki 33 609,00 zł

Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej na terenie Gminy Stara Biała

 1. Gąbin UMiG płocki 50 017,00 zł

Stworzenie systemu nawadniania dla wież i ścian kwiatowych oraz terenów zielonych w centrum Gąbina wraz z nasadzeniem nowych roślin poprawiających jakość powietrza

 

 

 

Nadesłał:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *