HEADY PARKINNE

Straż Miejska usuwa wraki

Są stare, zdezelowane, szpecą i zajmują miejsca parkingowe. Mowa o samochodowych wrakach, które porzucone zostały przez właścicieli. Jako Straż Miejska usuwamy je z ulic, jednak każdy przypadek traktujemy indywidualnie.

Wraki pozostawione na ulicach miast to niestety wciąż problem. Procedura usunięcia takiego pojazdu jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wielu wydawać, dlatego proces trwa czasem nawet kilka miesięcy.

O tym, że pojazd jest wrakiem, możemy mówić wtedy, kiedy jest pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub jeżeli jego stan wskazuje na to, że nie jest używany od dłuższego czasu. Ustawodawca nie precyzuje jak powinien wyglądać wrak pojazdu, dlatego kwalifikacja opiera się wyłącznie na wizualnej ocenie jego wyglądu zewnętrznego. Każdy przypadek strażnicy rozważają indywidualnie.

Funkcjonariusz nie ma obowiązku zlecenia natychmiastowego usunięcia pojazdu nieużywanego. Musi  najpierw wykonać szereg czynności sprawdzających, które doprowadzą go do właściciela samochodu a dopiero jeżeli to się nie powiedzie może zlecić odholowanie wraku na parking strzeżony.

Jeżeli auto ma tablice rejestracyjne, strażnicy dokonują oceny jego stanu m.in. na podstawie karoserii (rdza, brud); stanu lusterek czy ilości powietrza w oponach. Po ustaleniu, ze pojazd jest wycofany z eksploatacji rozpoczyna się ustalanie właściciela pojazdu. Jest to konieczne, ponieważ przed usunięciem samochodu dostaje on pismo informujące o sytuacji, razem  z terminem w jakim może zająć się autem. Jeżeli właściciel zdecyduje się zignorować pismo, podejmowane są drastyczniejsze środki.

Często sytuacja jest jeszcze trudniejsza Wystarczy, że samochód stoi np. na podwórku lub osiedlu. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że na podstawie art. 50a ustawy prawo o ruchu drogowym  Straż Miejska może można usunąć tylko te pojazdy, które pozostawione są na drodze publicznej bądź wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania.

Dzięki pracy strażników z ulic Płocka  w ciągu 3 miesięcy bieżącego roku w trybie art. 50a ust. 1  p. r. d. usunięto 19 wraków w tym 2 usunięte zostały na parking strzeżony  a  17 usunęli sami właściciele na polecenie funkcjonariuszy.

W ubiegłym tygodniu dobiegła historia pewnego Fiata Seicento porzuconego bardzo dawno przy ul. Królowej Jadwigi. Zdjęcia poniżej.

Z kolei przez cały 2020 roku z ulic miasta usunięte zostały 123 pojazdy uznane za wraki,  w 2019 roku było to 81 takich pojazdów.

 

 SM Płock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *