Samorząd Mazowsza nagrodził nauczycieli

Tematem tegorocznej edycji konkursu „Lekcje o Mazowszu” było Mazowsze w Europie. Dziś Mazowsze, dzięki funduszom unijnym jest najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce. Jak rozmawiać o Unii Europejskiej z uczniami? Najlepsze propozycje scenariuszy lekcji już zostały wybrane. Wśród nagrodzonych przez samorząd Mazowsza są nauczyciele z subregionu płockiego – Adrianna Brzezińska z SP nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku, Monika Rzepecka z SP im. Marii Konopnickiej w Gąbinie, Małgorzata Teresa Kowalak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Staroźrebach oraz Monika Jabłońska z SP z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego nr 3 w Płocku.

 Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, 17 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej to czas ogromnego rozwoju, tysięcy inwestycji i zmian w każdej dziedzinie naszego życia.  Jako największy region w kraju, Mazowsze jest największym beneficjentem polityki spójności wśród polskich regionów i szóstym w Unii Europejskiej. Od 2004 r. z budżetu unijnego otrzymaliśmy ponad 16 mld euro. To ogromne środki, które wsparły budowę nowych dróg, szpitali, instytucji kultury, modernizację placówek oświatowych, ale także niezwykle ważne dziś doposażenie szpitali i walkę z Covid-19 czy pomoc przedsiębiorcom. Warto o tym rozmawiać z dziećmi i młodzieżą, bo dzięki temu wsparciu Mazowsze jest dziś liderem w wielu dziedzinach gospodarki i stwarza optymalne warunki do pracy, nauki czy wypoczynku.

 Zgromadzony materiał po raz kolejny posłuży jako doskonała pomoc dydaktyczna. Będzie on również inspiracją dla nauczycieli zajmujących się edukacją regionalną, ale również ciekawą lekturą dla tych, którzy interesują się Mazowszem. Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim zaznacza, że mazowieccy pedagodzy są niezwykle kreatywni i potrafią w sposób ciekawy uczyć o regionie. – Temat można było potraktować wieloaspektowo – lekcje mogły dotyczyć historii, kultury, przyrody czy sfery społeczno-gospodarczej. Nagrodzone scenariusze są bardzo różnorodne, wykorzystują ciekawe metody, cechują się innowacyjnością i nowoczesnym spojrzeniem na nauczanie. Przybliżają młodemu pokoleniu rolę i miejsce Mazowsza w Europie, pokazują, jakim wsparciem jest Unia i jakie wnosi wartości w nasze życie, ale też co my jako region możemy zaoferować wspólnocie europejskiej.

Nauczyciele przygotowywali projekt lekcji dla jednej z trzech kategorii wiekowej: 7–9 lat, 10–14 lat lub 15–18 lat. Nagrodzone i wyróżnione scenariusze znajdą się w wydanej przez samorząd województwa mazowieckiego publikacji, a ich autorzy otrzymają nagrody w wysokości 2,5 tys. zł za I miejsce, 1,5 tys. zł za II miejsce, 1 tys. zł za III miejsce oraz wyróżnienia po 500 zł.

Laureaci w kategorii 7–9 lat

I nagroda:

 • „Z mazowieckiej łąki na europejskie salony – Józef Marian Chełmoński”, Izabela Bielińska i Beata Osial, Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim.

II nagroda: nie przyznano.

III nagroda ex aequo:

 • „Rowerem przez Mazowsze”, Małgorzata Żebrowska, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce,
 • „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – Adrianna Brzezińska, Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku.

Wyróżnienie:

 • „Na ludową nutę. Płock sercem Mazowsza i Europy”, Małgorzata Teresa Kowalak, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Staroźrebach,
 •  „Mazowszanka Express – pociągiem po mapie”, Magdalena Pychotka, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce.

Laureaci w kategorii 10–14 lat

I nagroda:

 • „Świat bez wojen” – wizjonerska koncepcja zjednoczonej Europy autorstwa Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego”, Dariusz Weber, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Warszawie.

II nagroda:

 • „Perły Mazowsza ocalone od zapomnienia – technologiczny escape room”, Paulina Wieczorek, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim.

III nagroda:

 • „Byliśmy sąsiadami – z wizytą u Olędrów”, Monika Rzepecka, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gąbinie.

Wyróżnienie:

 • „Aktywne Mazowsze- silna Europa. Inwestycyjne portrety Mazowsza”, Monika Jabłońska, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Kornela Makuszyńskiego nr 3 w Płocku,
 • „Nowsze Mazowsze, czyli sukcesy projektów unijnych”, Agnieszka Brodowska, Szkoła Podstawowa nr 255 im. Cypriana Kamila Norwida w Warszawie.

Laureaci w kategorii 15–18 lat

I nagroda:

 • „Europejczycy z Mazowszem w sercu”, Anna Gajek i Ireneusz Gajek, Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Krasnem.

II nagroda ex aequo:

 • „Mazowsze w Europie”, Agnieszka Sławińska, Prywatne Liceum Ogólnokształcące Sióstr Niepokalanek im. Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanowie,
 • „Piękne jest nasze Mazowsze”, Beata Troć, Archiwum Państwowe w Siedlcach.

III nagroda: nie przyznano.

Wyróżnienie:

 • „I  Kurpie”, Renata Dzierzgowska i Marta Sięda, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Ostrołęce.

 

Nadesłał

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *