ARTYKUŁYINNE

“TERYTORIALSI”

Jest jeden taki język uniwersalny, wyjątkowy, zrozumiały dla wszystkich – muzyka.  Muzyka od zawsze służy komunikacji, stoi ponad podziałami, otwiera i łączy ludzi. Dzięki muzyce słowa nabierają większego znaczenia.

Od końca lat 60, ubiegłego stulecia do roku 1989, mit żołnierza-herosa kreował legendarny koncert w Kołobrzegu. Patriotyczne szlagiery i linia artystyczna festiwalu zgodna była z czasami, w jakich służyli żołnierze i w jakich społeczeństwo tłumnie gromadziło się przed sceną, na której występowali artyści (początkowo) nie związani, jak i (w dekadzie Gierka) związani z wojskowym mundurem. Przez z górą trzydzieści lat na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej zaśpiewano ponad tysiąc piosenek. Odgrywały one ważną rolę: z jednej strony miały bawić, z drugiej zaś wychowywać. W tekstach piosenek można było znaleźć liczne odniesienia do historii, przede wszystkim do czasów II wojny światowej, ale także do życia codziennego w wojsku.

Współczesne czasy wymagają współczesnych form, dostosowanych do współczesnego odbiorcy. Również w muzyce.  Współcześni młodzi ludzie preferują różnorodne gatunki muzyczne, które z jednej strony odzwierciedlają ich indywidualne różnice osobowe, z drugiej – w odmienny sposób wpływają na ich obecne funkcjonowanie oraz kształtowanie osobowości i tożsamości. Hip-hop jest gatunkiem, który niesie świadome społeczne przesłanie. Jego moc, to siła wpływu, której  nikt nie bagatelizuje. Fenomenem są słowa. I o ile sama technika i jakość utworu zależą od talentu i muzykalności autora, to napisane teksty odwzorowują uczucia, emocje i pragnienia nie tylko pojedynczej jednostki. Potrafią stać się manifestem, zbiorem postulatów, mogą połączyć wiele różnych ludzi, dzięki którym słowa można wcielić w życie.

Inicjatorem, autorem i producentem teledysku „Terytorialsi” jest raper – Roman Bosski, pomysłodawca i założyciel fundacji i projektu DRUŻYNA MISTRZÓW SPORT MUZYKA PASJA.

Muzyka wnosi wiele ważnych treści w ich życie i jest w nie niemal wkomponowana – DRUŻYNA MISTRZÓW w teledysku „Terytorialsi” – jest odpowiedzią na te potrzeby współczesnego świata i nowoczesnego młodego odbiorcy.

Do realizacji teledysku Drużyna Mistrzów zaprosiła dwóch rapujących żołnierzy z 5. Mazowieckiej Brygady OT. Premiera klipu „Terytorialsi” odbyła się 14 lutego br. Teledysk można obejrzeć na kanale YouTube Wojsk Obrony Terytorialnej:

 

Rzecznik Prasowy
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej
płk Marek PIETRZAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *