Żołnierze tworzą zapory na ulicach Rybaki i Gmury

 

 

Zanim ruszyły procedery, oni już czekali na wezwania do działania. Wystarczyły im dwie godziny, by oderwać się od codziennych zajęć, włożyć mundur i dojechać w rejon działań. Żołnierze z Płocka w trybie natychmiastowego stawiennictwa pojawili się w Płocku najpierw na ul. Rybaki, później na ul Gmury, gdzie od razu przystąpili do tworzenia zapór z worków z pisakiem. Terytorialsi mają za zadanie uchronić przed podtopieniem zabudowania.  

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia trzeciego stopnia o wzroście stanu wody powyżej stanu alarmowego spowodowany piętrzeniem lodowym. Czerwony alarm ogłoszony został na odcinku Wisły od Płocka do Nowego Dwory Mazowieckiego. Wczoraj w związku z osiągnięciem stanów alarmowych na rzece Wiśle, Prezydent Miasta Płocka ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla Miasta Płocka.

W 64 batalionie lekkiej piechoty w Płocku podwyższony został alert gotowości. Całość stanu żołnierzy pozostaje w gotowości do natychmiastowego stawiennictwa. Ponadto podwyższona została gotowość pododdziału saperów oraz dla żołnierzy obsługujących pompy, agregaty prądotwórcze oraz agregaty i maszty oświetleniowe.

Pierwsi żołnierze z płockiego batalionu stawili się na ul. Rybaki w Płocku, niemal natychmiast po otrzymaniu wniosku od Wojewody Mazowieckiego. Rozkładali worki z piaskiem w celu stworzenia zapory dla wody. Gdy woda zaczęła zalewać osiedle Borowiczki, do wsparcia lokalnej społeczności ruszyli kolejny żołnierze. 

Na chwilę obecną w rejonie działań pracuje 50 terytorialsów, jednak ze względu na trudne warunki atmosferyczne, narażenie na przemoczenie i zmęczenie w rejonie działania będą dysponowani kolejni żołnierze. Praca terytorialsów będzie odbywać się rotacyjnie. Reszta sił będzie utrzymywana w gotowości do wsparcia Państwowej Straży Pożarnej i innych zaangażowanych instytucji na wniosek wojewody. Cały czas utrzymywany jest stały kontakt z Zespołem Zarządzania Kryzysowego miasta Płocka.

Zanim do działania weszły siły główne brygady, na miejsce został skierowany Zespół Oceny Wsparcia 6 Mazowieckiej Brygady OT. Jego celem była ocena sytuacji i ewentualnych potrzeb wsparcia lokalnych służb. 

Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej, oraz innych służb jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Takie działania są praktyczną realizacją misji WOT, jaką jest obrona i wsparcie lokalnych społeczności.

 

 

 

Nadesłane przez 6 MAZOWIECKĄ  BRYGADĘ OBRONY TERYTORIALNEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *