Mazowsze wspiera organizacje pozarządowe w walce z Covid-19

Ozonowanie szkół, porady psychologiczne, dezynfekcja placów zabaw, budowanie sieci pomocy sąsiedzkiej czy zakup maseczek dla mieszkańców to tylko kilka propozycji działań, na które organizacje pozarządowe mogą pozyskać wsparcie finansowe samorządu Mazowsza. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano w sumie 775 tys. zł. Termin składania wniosków upływa 1 grudnia br.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że proponowany dla organizacji pozarządowych program to odpowiedź samorządu Mazowsza na panującą obecnie sytuację.

 Nabór uruchomiliśmy już w czerwcu. Do tej pory z naszej pomocy skorzystało 49 organizacji, a szansę na dofinansowanie mają kolejne, ponieważ do rozdysponowania mamy jeszcze blisko 370 tys. zł. Takie wsparcie finansowe pozwoli organizacjom pozarządowym skutecznie nieść pomoc osobom słabszym czy szczególnie narażonym na zakażenie – niepełnosprawnym, samotnym, seniorom czy bezdomnym.

 

O dotację mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, które biorą udział w zwalczaniu, przeciwdziałaniu czy usuwaniu skutków epidemii COVID-19. Otrzymane w ramach naboru wniosków środki mogą zostać przeznaczone m.in. na:

  • zakup środków ochrony osobistej dla mieszkańców województwa (np. maseczek ochronnych, przyłbic, płynów do dezynfekcji),
  • dezynfekcję przestrzeni publicznej (wiat przystankowych, bulwarów, parków czy placów zabaw),
  • ozonowanie pomieszczeń w budynkach użyteczności publicznej (przedszkoli, szkół, świetlic itp.)
  • poradnictwo specjalistyczne (prawne, psychologiczne związane z problemami spowodowanymi pandemią),
  • wsparcie osób przebywających na kwarantannie lub w grupie wysokiego ryzyka (np. transport lub sprawowanie opieki nad chorymi bądź z podejrzeniem zakażenia, budowanie sieci pomocy sąsiedzkiej, czyli m.in. robienie zakupów, dostarczenie książek z biblioteki czy wyprowadzanie psów na spacer).

Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa ma nadzieję, że program będzie się cieszył dużym zainteresowaniem mazowieckich organizacji pozarządowych.

– To szansa na wzmocnienie dotychczasowych działań prowadzonych na terenie naszego województwa i dotarcie z pomocą do wszystkich mieszkańców Mazowsza. Przede wszystkim tych, którzy wymagają szczególnej uwagi i pomocy. Wiele osób potrzebuje psychologicznego wsparcia czy pomocy w dostarczeniu zakupów, bo akurat przebywają na kwarantannie albo nie mają nikogo bliskiego, kto mógłby otoczyć ich opieką.  

Nabór ofert został uruchomiony w czerwcu br. Na realizację całego zadania samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył w sumie 775 tys. zł. Dotychczas o dofinansowanie ubiegało się 110 organizacji, z których 49 otrzymało wsparcie o łącznej wartości ponad 407 tys. zł. Do rozdysponowania zostało jeszcze prawie 370 tys. zł.

 

Jak zauważa radny województwa Piotr Kandyba, takie działania są w obecnej sytuacji bardzo potrzebne.

– To trudny czas dla nas wszystkich, dlatego wszelkie inicjatywy, które mogą wpłynąć na ograniczenie zakażeń i rozprzestrzenianie się wirusa są w tej chwili niemal na wagę złota.   

Każda organizacja może złożyć tylko jedną ofertę i otrzymać wsparcie w wysokości maksymalnie 10 tys. zł.  Nabór wniosków trwa do 1 grudnia br., a szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.dialog.mazovia.pl/aktualnosci/informacje/329-1-37-mln-na-zwalczanie-przeciwdzialanie-lub-usuwanie-skutkow-epidemii-covid-19

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Fot. PKN ORLEN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *