Szpital Wojewódzki w Płocku z nowym sprzętem

COVID-19 przybiera na sile. Codziennie przybywa po kilkanaście tysięcy osób zakażonych, w tym znaczna część na Mazowszu. W szpitalach zaczyna brakować wszystkiego: sprzętu, środków ochrony, a także leków. Dlatego władze Mazowsza nie ustają w doposażaniu placówek medycznych. Dzięki środkom z realizowanego przez samorząd województwa projektu unijnego, 11 podmiotów leczniczych kupuje specjalistyczną aparaturę i prowadzi prace remontowe za ponad 60 mln zł. Jednym z nich jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku.

W ramach drugiego etapu projektu, samorząd województwa udzielił 11 partnerom pełnomocnictwa do realizacji zamówień, w tym m.in. dotyczących zakupu sprzętu i prowadzenia robót remontowo-budowlanych, których celem jest lepsze przygotowanie szpitali do walki z COVID-19. Pula środków na ten cel przeznaczona to 60 mln zł. Sprzęt sukcesywnie trafia do placówek. Podpisanych zostało już ponad 220 umów, których wartość przekroczyła 52 mln zł. Jednym z partnerów jest Wojewódzki szpital Zespolony w Płocku, który podpisał już 20 umów na dostawę 97 sztuk sprzętu i wyposażenia oraz wykonanie prac remontowo-budowlanych. Na ten cel przeznaczył już ponad 5,8 mln zł z 6,2 mln zł, które miał do dyspozycji.

 

W ramach drugiego etapu projektu, samorząd województwa udzielił 11 partnerom pełnomocnictwa do realizacji zamówień, w tym m.in. dotyczących zakupu sprzętu i prowadzenia robót remontowo-budowlanych, których celem jest lepsze przygotowanie szpitali do walki z COVID-19. Pula środków na ten cel przeznaczona to 60 mln zł. Sprzęt sukcesywnie trafia do placówek. Podpisanych zostało już ponad 220 umów, których wartość przekroczyła 52 mln zł. Jednym z partnerów jest Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Szpital Zachodni im. św. Jana Pawła II w Grodzisku Mazowieckim, który podpisał 13 umów na dostawę 22 sztuk sprzętu i wyposażenia oraz wykonanie prac remontowo-budowlanych. Na ten cel przeznaczył 6 mln zł, tym samym angażując wszystkie dostępne środki.

 

Na tym etapie pandemii najważniejsze jest zabezpieczenie szpitali w niezbędny sprzęt i środki ochrony osobistej, zauważa marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. – Jesteśmy w trakcie finalizowania zakupów z bardzo dużego programu wsparcia, który obejmuje w sumie 70 placówek medycznych, w tym także stacje pogotowia ratunkowegoDzięki pozyskanym środkom unijnym kupiliśmy już nie tylko dziesiątki tysięcy sztuk środków ochrony osobistej, ale także sprzęt i urządzenia do ratowania życia i diagnostyki. Chcemy pozyskać dodatkowych kilkadziesiąt milionów złotych na rozszerzenie tego projektu. Epidemia się nasila i chcemy skoncentrować wydatki na środkach ochrony osobistej, ale także urządzeniach do wspomagania oddychania. Jesteśmy po wstępnych rozmowach z Komisją Europejską i mamy jej wstępną pozytywną opinię – dodaje marszałek.

 

W grupie 11 partnerów, do których kierowane jest główne wsparcie w ramach II etapu projektu są zarówno szpitale stołeczne np. Wojewódzki Szpital Zakaźny, szpital międzyleski, bródnowski oraz szpital dziecięcy przy ul. Niekłańskiej, jak i te z regionu, w tym: Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim, szpitale wojewódzkie w Siedlcach, Radomiu, Ciechanowie, Płocku, Ostrołęce czy szpital płucny w Otwocku. – Epidemia gwałtownie przybiera na sile – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.  To trudny czas dla nas wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy stoją na pierwszej linii frontu i walczą o nasze życie i zdrowie. Wspieramy więc wszystkich naszych partnerów, przekazując im kolejne partie sprzętu czy środki ochrony osobistej. To ogromne wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli szybciej reagować na potrzeby naszych pacjentów i udzielać im potrzebnej pomocy. Po raz kolejny zachęcam również przedsiębiorców do zgłaszania się do uruchomionego właśnie naboru na dostawę aparatów RTG. W sumie chcemy ich nabyć 15 – dodaje Elżbieta Lanc.

 

Dzięki środkom z UE Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku zakupił już videofiberoendoskop, aparat USG oraz pojemniki i stelaże na odpady zakaźne. W trakcie realizacji są zamówienia dotyczące m.in. zakupu tomografu komputerowego, 5 aparatów EKG, 2 komór laminarnych, 17 urządzeń do ozonowania powietrza, 2 lamp czołowych czy zestawu odczynników i testów do platformy molekularnej do diagnostyki genetycznej mikroorganizmów. Ponadto, w placówce przeprowadzone zostaną prace remontowe. W salach chorych oddziału wewnętrznego wydzielonych zostanie 10 węzłów sanitarnych, a na oddziale kardiologicznym 8. Sale zostaną pomalowane farbą bakteriobójczą. W części tzw. covidowej zainstalowany zostanie zestaw drzwi/śluz zabezpieczających. W budynku głównym od strony oddziału obserwacyjno-zakaźnego zainstalowane zostaną bezdotykowe drzwi wejściowe. Na oddziałach pojawią się bezdotykowe baterie umywalkowe.

 

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel. Partnerami projektu jest 70 podmiotów zlokalizowanych w 75 lokalizacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *