ARTYKUŁYZdrowie

Uwaga na kleszcze!

Szczególnie przyciąga je ciepło, zapach potu a nawet ruch powietrza.

Kleszcze są dużym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Choroby, które roznoszą stanowią jedną z największych zagrożeń występujących w naszym klimacie. Pajęczaki te żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych. Bywają również na obszarach trawiastych, paprociach, w gęstych zaroślach a nawet na terenach miejskich.

Pamiętajmy, aby po powrocie z wycieczki  do lasu  ( lub innych miejsc),  dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze wbijają się w najbardziej delikatną część ludzkiego ciałał. Najczęściej znajdziemy je na nogach, rękach, głowie, w zgięciach stawów, pachwinach a także fałdach skórnych.

Co zrobić,, aby się ustrzec przed kleszczami?

Jedno ukłucie kleszcza może doprowadzić do bardzo ciężkich chorób zakaźnych, których następstwem są uciążliwe powikłania.

Aby uniknąć kontaktu z kleszczami należy zadbać o odpowiednią odzież. Ubierajmy więc czapki, długie spodnie przylegające do ciała. Bardzo ważne jest dobranie odzieży w jasnym a nawet jaskrawym kolorze, na nich szybko dostrzeżemy pajęczaka.

Gdy już zobaczymy pajęczaka na naszym ciele, powinniśmy  bardzo szybko go usunąć, a następnie zdezynfekować miejsce ukąszenia.

Dobrze mieć przy sobie plastikową pęsetę, wodę utlenioną lub alkohol do dezynfekcji. Po usunięciu kleszcza należy obserwować miejsce ukłucia przez  nawet dwa tygodnie.

Należy pamiętać o tym, że nie można wykręcać kleszcza palcami ani substancjami natłuszczającymi. Złe usuwanie pajęczaka doprowadzi do zatkania tchawek a następnie do wymiotów, które przyspieszą dostanie się bakterii i wirusów do krwi.

Jeżeli nie potrafisz usunąć kleszcza, zgłoś się do punktu medycznego lub do lekarza!

 

Ukłucia kleszczy często prowadzą do powstania zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, obrzękowym.Mogą one dawać różne objawy u ludzi.

Kleszcze mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne – borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Borelioza

Liczba zachorowań na boreliozę z roku na rok zdecydowanie rośnie. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny. Czasami jest mylony ze śladem po ugryzieniu, otarciem lub uczuleniem. Jednak jeśli wiemy, że w tym miejscu ukuł nas kleszcz, wszelkie zmiany skórne powinny nas skłonić do szybkiej wizyty u lekarza. Na boreliozę nie ma szczepionki. Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM)

Do zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu dochodzi w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza.

Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

Pamiętaj! Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem!

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu i jego następstwom są szczepienia ochronneMożna je rozpocząć w dowolnej porze roku, jednak najlepiej zrobić to zimą lub wiosną, aby po przyjęciu dwóch dawek szczepionki uodpornić się jeszcze przed sezonem.

W Polsce szczepienie przeciw KZM jest zalecane w kalendarzu szczepień ochronnych:

  • dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia, młodzieży, dorosłym;
  • osobom przebywającym na terenach, na których występuje zagrożenie występowania kleszczy (w tym zatrudnionym przy eksploatacji lasu);
  • służbom mundurowym;
  • rolnikom;
  • młodzieży odbywającej praktyki na obszarach, gdzie mogą występować kleszcze;
  • turystom i uczestnikom obozów i kolonii.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *